Dvojka.sk

  • Zväčšiť veľkosť fontu
  • Štandartná veľkosť fontu
  • Zmenšiť veľkosť fontu
Info o ZŠ Vnútorné a prevádzkové poriadky

Vynášanie Moreny (2012)

E-mail Vytlačiť

Morena

Tento zvyk má korene v dávnych časoch, kedy si ľudia mysleli, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily. Verili, že tieto môžu aj ovplyvňovať. Morena sybolizovala krutú zimu, choroby a nečas. Figurínu - Morenu vyrobenú zo slamy do podoby ženy museli preto upáliť a utopiť v potoku.

Verili, že potom prídu už len dobré časy, zdravie a pekné dni v podobe jari. Aj deti z Dvojkáčika vyrobili Morenu a vo štvrtok 22. marca vyniesli aj so žiakmi zo ŠK k Teplici. Tam ju zapálili a utopili za hlasného volania: Morena, Morena, tu si dobývala, už si svoju vládu nad nami stratila! Do vody ťa hodíme tak, ako pred rokom a ty si odplávaš nadole potokom. Tu ťa utopíme v tej našej Teplici a my jar uvítame s radosťou v Senici.

 

Fotogaléria školy

Reklamný panel

Aktuálne odkazy

Zoznam stredných škôl
Vyber si strednú školu
Ako na strednú školu
Informácie o možnostiach štúdia

Viete, že máte možnosť odoberať novinky z našich stránok e-mailom? Po jednoduchej registrácii budete o novinkách informovaní v pravidelných intervaloch e-mailom, ktorého vzor si môžete pozrieť tu. Informačný e-mail je zaregistrovaným užívateľom zaslaný len v tom prípade, ak v danom období na našich stránkach pribudne alebo je aktualizovaný článok. Je to teda vhodná možnosť, ako sa dozvedieť napr. o novom článku aj keď sa neobjaví na titulnej strane alebo o zmene v oznamoch jednotlivých tried.